Nemoci z cestování
Cestování většinou lidé vnímají s libostí. Na dovolenou se obvykle těšíme rok dopředu. Pro mnohé ovšem samotný přesun může být velmi traumatický. Mnoho lidí trpí kinetózou, což je nemoc z pohybu nebo stav, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem nesouhlasí se zrakovými vjemy. Příznaky mohou být závrať, vyčerpání, nevolnost, pocit ke zvracení. Kinetózu známe obvykle pod termínem mořská nemoc, ale může se projevovat nevolnostmi také v autě, autobuse, vlaku nebo letadle. Kinetózou samozřejmě trpí také astronauti, ale to už je jiný případ.
Nepříjemná nemoc je také nemoc vznikající změnami časových pásem. Naštěstí tyto potíže jsou pouze krátkodobé.
Jak se lze bránit?
· Psychická ochrana – autosugesce je velmi důležitá. Vytvořte si pocit, že mi vůbec není špatně, zaměřte se na příjemné chvíle, které Vás čekají, zavřete oči a vizualizujte si příjemné pocity.
· Farmakologická ochrana – jen autosugesce nestačí, často se bez léků neobejdete. Důležité je vzít si léky dopředu a spouštěcí mechanismus nevolnosti se nestačí spustit nebo Vám okamžitě zabere. Mezi léky patří kromě známého Kinedrilu také Cocculine. Výhodou jsou také žvýkačky Travel Gum.
· Potravinová ochrana – je dobré se pár dní před cestou posílit vhodnými potravinovými doplňky, mezi které patří zázvor, který léčí cestovní potíže, hořčík, který uklidňuje nervy, vitamín B pomáhá zmírňovat pocity na zvracení, máta peprná je vhodná v rámci aromaterapie, jinan dvojlaločný zvyšuje průtok krve mozkem, ale je třeba ho užívat až 12 týdnů předem.
Co ještě pomůže?
· Hluboké nádechy a výdechy
· Čerstvý vzduch
· Držení hlavy v klidu a omezit zrakové dráždění (zavřít oči)
· Nepijte alkohol, kofeinové nápoje, nezvyšujte příjem vody a tekutin
· Výjimkou je heřmánkový čas, který zklidňuje žaludek
· Pokud máte hlad, jezte lehkou netučnou stravu
· Vyhýbejte se rychlým změnám poloh