Jak si vysvětlit krizové situace v našem životě a jak je můžeme vnímat
Krize se definuje jako rozhodná chvíle a rozhodný obrat. Je to součást nějakého procesu, nic statického, je to něco, co se hýbe odněkud někam. V rámci nějakého životního procesu jde o vyvrcholení děje, dramatu, nepředvídaný zlom, bod obratu, diskontinuita vývoje.
Pro řešení krizové situace nemá jedinec vytvořené strategie, musí proto riskovat a improvizovat. Všechny tyto snahy mu však působí nepříjemné pocity úzkosti.
Původ slova „krize“: původně z řeckého „kríno“ = vybírat, posuzovat, měřit mezi dvěma opačnými variantami.
Tato subjektivně ohrožující situace má velký dynamický náboj, ale nese v sobě i potenciál určité změny. Jde o období, které způsobuje změnu v navyklém způsobu života a vyvolává stav nerovnováhy, ohrožení, stresu/traumatu.
Není dáno, že krize musí vždy končit negativně, často může přinést potřebnou změnu životní situace a může zlepšit kvalitu života – není to však jisté, a právě to je pro člověka nepříjemné. Každý z nás je totiž mnohem citlivější a zranitelnější v době této enormní zátěže, když neví, co s ním bude, a jak to všechno vlastně dopadne.
Jaké můžeme poznat druhy krize?
· osobní,
· vztahová,
· společenská,
· ekonomická,
· hodnotová,
· vývojová,
· duchovní
Můžeme ji také vnímat jako důsledek střetu s nějakou překážkou, kterou nejsme v přiměřeném čase a s přiměřenými prostředky schopni překonat ani vlastními silami a nástroji, ani vlastními vyrovnávajícími strategiemi, a dokonce ani díky pomoci našich blízkých lidí.
Jaký je tedy pozitivní přínos celé této nepříjemnosti a co si z ní můžeme odnést?
· posílení výbavy pro zvládání zátěže
· uvědomění toho, že mám nějaké způsoby, jak takovou situaci zvládnout
· změna postojů
· změna hierarchie hodnot
Toto vše však přichází až s odstupem, po tom, co člověk situaci zvládne, a nějak se s ní vnitřně vyrovná, až potom může hledat nějaké pozitivní důsledky a vnímat vše v určité rovnováze.