Alternativy pšeničné mouky
Než se budeme bavit o tom, čím vlastně pšeničnou mouku nahradit, musíme si říct, proč ji chceme vůbec nahrazovat. Jak už ze samotného názvu vyplývá tato mouka se vyrábí ze pšenice, která je zbavená slupky, zrna i klíčku. Jedná se tedy o prázdné kalorie, které tělu nedodají žádné živiny, minerály ani vitamíny. Navíc tělo ani dostatečně nezasytí a po pár desítkách minut od konzumace pečiva z této mouky máme zase hlad. Druhou možností, proč se pšeničné mouce vyhýbat je lepek. Alergie na něj je druhou nejčastější alergií hned po kravském mléce a způsobuje nepříjemné zdravotní komplikace.
· Špaldová mouka – Je dražší, než bílá mouka ale jejím výběrem uděláte pro své tělo jedině lépe. Je vhodná na zahušťování i pečení. Ve srovnání s bílou moukou se lépe tráví.
· Žitná mouka – Obsahuje malé množství lepku, a proto těsta z ní obtížněji kynou. Při jejím použití se tedy doporučuje smíchání například s moukou špaldovou, aby těsto lépe kynulo. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů a posiluje obranyschopnost.
· Kukuřičná mouka – Tento typ mouky neobsahuje lepek, takže je vhodný pro celiaky. Jedná se vlastně pouze o rozemletou kukuřici. Je k dostání v hladké, polohrubé i hrubé variantě a v kuchyni najdete velké uplatnění.
· Jáhlová – Další bezlepková varianta. Jde z ní péct pečivo, sušenky, placky i různé dezerty. Obsahuje velké množství vitamínu B a dalších prospěšných minerálů.
· Ovesná – Tato mouka lepek obsahuje. Jedná se pouze o rozemleté ovesné vločky, takže si ji můžete lehce připravit i doma. Obsahuje velké množství bílkovin a prospěšných tuků.
· Pohanková – Obsahuje velké množství vitamínů (ze skupiny B, C, E). Snižuje cholesterol v krvi, pomáhá při dvanácterníkových žaludečních vředech, a navíc je vhodná pro celiaky.
· Rýžová – Je vhodná pro pacienty s celiakií. Vyrábí se z rýže pomocí speciálního postupu a funguje jako skvělé pojidlo. Navíc se lehce tráví a máte po její konzumaci pocit sytosti.
· Kokosová – Vyznačuje se příjemnou chutí a obsahuje velké množství vlákniny a málo sacharidů.